fryderyk chopin

Metoda CHOPINA & NEUHAUSA

Istnieje wprawdzie niemało notatek i zapisków dotyczących chopinowskiego, doprawdy niezwykłego sposobu nauczania gry na fortepianie - są one jednak rozsiane w setkach artykułów i książek. A w dodatku zarówno publikacje starsze, których autorami byli uczniowie Chopina, jak nowsze - pisane w przeważającej większości przez historyków lub teoretyków muzyki, niemal w ogóle nie poruszają problemów, które po gruntownej analizie Szkiców do Metody Chopina dokonanej z punktu widzenia potrzeb współczesnej pianistyki, trzeba uznać za najważniejsze!

Przełom w rozumieniu Metody Chopina dokonał się dopiero dzięki niezwykłej intuicji
pedagogicznej Prof. Harry Neuhausa, bodaj największego nauczyciela fortepianu XX wieku, który nie tylko w pełni zastosował chopinowskie zalecenia w praktyce, ale opisując własne doświadczenia pedagogiczne (Sztuka pianistyczna, PWM, 1970) przedstawił chopinowską ideę w zupełnie nowym świetle. Wprowadzenie w życie zasad pracy nad techniką pianistyczną sformułowanych przez Prof. Neuhausa na podstawie Metody Chopina sprawia, że fortepian staje się instrumentem zdecydowanie łatwiejszym do opanowania i mającym daleko większe możliwości wyrazowe niż się powszechnie sądzi. System, który po rozważeniu wyżej opisanych okoliczności określam mianem Metody Chopina-Neuhausa, chcę gorąco polecić zarówno muzykom zajmującym się tzw. muzyką klasyczną, jak wszystkim, którzy pragną grać na fortepianie na wysokim profesjonalnym poziomie.

Zrozumienie zasad Metody z pewnością wyzwoli pianistów, którzy pragną i szukają takiego wyzwolenia, z wielu hamujących ich rozwój wyobrażeń i nawyków. Być może nie dla wszystkich będzie to łatwe od razu; ponieważ jednak zastosowanie praktycznych i prostych wskazówek Metody natychmiastowo powoduje wyraźnie odczuwalne i trwale pozytywne skutki - serdecznie zachęcam do podjęcia doprawdy niewielkiego wysiłku związanego z jej poznawaniem.(Ostatnia aktualizacja: 31 pazdziernik 2005 r.)