fryderyk chopin

Żelazowa Wola

Miejscowość poÅ‚ożona w odlegÅ‚oÅ›ci okoÅ‚o pięćdziesiÄ™ciu kilometrów od Warszawy, którÄ… w Polsce zna każdy. WieÅ› w gminie Sochaczew (powiat sochaczewski, województwo mazowieckie), nad rzekÄ… UtratÄ…, znana jako miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. W tutejszym dworku w 1810 roku przyszedÅ‚ na Å›wiat Fryderyk Chopin.
W kilka miesięcy potem rodzina Chopinów wyprowadziła się do Warszawy,
ale w późniejszych latach Fryderyk jeszcze kilka razy odwiedzał Żelazową Wolę.
W 1870 roku pojawił się pomysł upamiętnienia tego miejsca.
Twórcy Domu Urodzenia Fryderyka Chopina dołożyli wszelkich starań,
aby dom miał wygląd typowego dworku z okresu życia Chopina.
Znajduje się tu Muzeum, którego wnętrze zostało wyposażone
w meble, tkaniny dekoracyjne, sztychy oraz instrumenty muzyczne
z epoki, a także sala koncertowa, w której odbywają się cykliczne koncerty.

Koncerty Chopinowskie odbywają się tu od 1954 roku, a organizuje je Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Sezon koncertowy trwa od maja do końca września. W maju, czerwcu i wrześniu recitale organizowane są tylko w niedziele (o godz. 11 i 15), a występują na nich uznani pianiści, głównie laureaci Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich. Natomiast w lipcu i sierpniu promowani są młodzi utalentowani wykonawcy w ramach dodatkowych sobotnich recitali (o godz. 11) pod nazwą "Estrada Młodych".


Żelazowa Wola jest tłumnie odwiedzana przez gości z kraju i z zagranicy.

Dworkiem w Żelazowej Woli zarządza Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.

Telefon: (48 46) 86 333 00

Dodatkowy opis:
Pierwsza zmianka o wsi pochodzi z 1579. Jej wÅ‚aÅ›cicielami byli wtedy MikoÅ‚aj i Piotr Å»elazowie, którzy pÅ‚acili podatek Å‚anowy i od których nazwiska wzięła siÄ™ nazwa wsi. W drugiej poÅ‚owie XVIII w. Å»elazowa Wola należaÅ‚a do Piotra Å?uszczewskiego. LiczyÅ‚a sobie wtedy ok. 90 mieszkaÅ„ców. Na przeÅ‚omie XVIII i XIX w. osada przeszÅ‚a do rÄ…k Kacpra i Ludwiki Skarbków. W 1802 do wsi przyjechaÅ‚ z Lombardii MikoÅ‚aj Chopin, który 4 lata później wziÄ…Å‚ Å›lub z TeklÄ… KrzyżanowskÄ…, spokrewnionÄ… z wÅ‚aÅ›cicielami Å»elazowej Woli. MałżeÅ„stwo zamieszkiwaÅ‚o lewÄ…, zbudowanÄ… w 1800 wg planów Lecha Niemojowskiego i MieczysÅ‚awa Kuźmy oficynÄ™ przy dworze. W niej 1810 urodziÅ‚ siÄ™ Fryderyk Chopin. Ucieczka hr. Skarbka przed wierzycielami za granicÄ™ zmusiÅ‚a Chopinów do przeniesienia siÄ™ do Warszawy. Podczas wojen napoleoÅ„skich, w 1812 roku dwór spÅ‚onÄ…Å‚. ZachowaÅ‚y siÄ™ jedynie dwie oficyny. W 1834 MichaÅ‚ Skarbek popeÅ‚niÅ‚ samobójstwo, zaÅ› wioskÄ™ przejÄ™li Szuberci. W 1840 dziedzicem Å»elazowej Woli byÅ‚ baron Eugehard. W 1859 majÄ…tek kupiÅ‚ Adam TowiaÅ„ski, 1879 - Aleksander PawÅ‚owski. W 1918 wieÅ› rozparcelowano miÄ™dzy okolicznych chÅ‚opów. W okresie dwudziestolecia miÄ™dzywojennego dworek wykupiÅ‚o Ministerstwo WyznaÅ„ Religijnych i OÅ›wiecenia Publicznego, 1928 - Komitet Chopinowski. W 1931 rozpoczeto zbieranie funduszy na remont dworku, do Å»elazowej Woli zaczÄ™li przyjeżdżać muzycy i wielbiciele muzyki Chopina. II WÅš to okres dewastacji dworku. Po jej zakoÅ„czeniu ponowiono prace konserwatorskie. Od 1953 opiekÄ™ na dworkiem i parkiem sprawuje Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.

Dworek, a właściwie jego pozostałości: lewa oficyna, to budynek parterowy, murowany, otynkowany, zbudowany na planie prostokąta. Ganek od frontu posiada dwie pogrubione kolumny o trójkątnym zwieńczeniu. Dach naczółkowy, pokryty drewnianym gontem. Elewację charakteryzuje profilowane gzymsy nad oknami w ścianach szczytowymi. Układ wnętrz dwutraktowy. Dworek otacza park urządzony w latach 1932-1939 wg projektu Franciszka Krzywdy Polkowskiego w miejscu dawnego. Pierwsza część to park w stylu francuskim, drug, za rzeką Utratą - w stylu angielskim. Na terenie parku znajdują się dwa pomniki Fryderyka Chopina: z 1894 projektu F. Żochowskiego i z 1968 projektu J. Gosławskiego. Obecnie w dworku znajduje się muzeum Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, Oddział Muzeum Chopina Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. W środku zgromadzono pamiątki związane z osobą Fryderyka Chopina i jego rodziną: potrety, obrazy, faksymile nut, piec kaflowy, naczynia, fortepiany, klawikord z pionowym pudłem rezonansowym (żyrafa). W sezonie letnim w dworku odbywają się niedzielne koncerty chopinowskie.

(ostatnia aktualizacja: 28 października 2005r.)