fryderyk chopin

Żelazowa Wola

Miejscowość położona w odległości około pięćdziesięciu kilometrów od Warszawy, którą w Polsce zna każdy. Wieś w gminie Sochaczew (powiat sochaczewski, województwo mazowieckie), nad rzeką Utratą, znana jako miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. W tutejszym dworku w 1810 roku przyszedł na świat Fryderyk Chopin.
W kilka miesięcy potem rodzina Chopinów wyprowadziła się do Warszawy,
ale w późniejszych latach Fryderyk jeszcze kilka razy odwiedzał Żelazową Wolę.
W 1870 roku pojawił się pomysł upamiętnienia tego miejsca.
Twórcy Domu Urodzenia Fryderyka Chopina dołożyli wszelkich starań,
aby dom miał wygląd typowego dworku z okresu życia Chopina.
Znajduje się tu Muzeum, którego wnętrze zostało wyposażone
w meble, tkaniny dekoracyjne, sztychy oraz instrumenty muzyczne
z epoki, a także sala koncertowa, w której odbywają się cykliczne koncerty.

Koncerty Chopinowskie odbywają się tu od 1954 roku, a organizuje je Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Sezon koncertowy trwa od maja do końca września. W maju, czerwcu i wrześniu recitale organizowane są tylko w niedziele (o godz. 11 i 15), a występują na nich uznani pianiści, głównie laureaci Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich. Natomiast w lipcu i sierpniu promowani są młodzi utalentowani wykonawcy w ramach dodatkowych sobotnich recitali (o godz. 11) pod nazwą "Estrada Młodych".


Żelazowa Wola jest tłumnie odwiedzana przez gości z kraju i z zagranicy.

Dworkiem w Żelazowej Woli zarządza Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.

Telefon: (48 46) 86 333 00

Dodatkowy opis:
Pierwsza zmianka o wsi pochodzi z 1579. Jej właścicielami byli wtedy Mikołaj i Piotr Żelazowie, którzy płacili podatek łanowy i od których nazwiska wzięła się nazwa wsi. W drugiej połowie XVIII w. Żelazowa Wola należała do Piotra ?uszczewskiego. Liczyła sobie wtedy ok. 90 mieszkańców. Na przełomie XVIII i XIX w. osada przeszła do rąk Kacpra i Ludwiki Skarbków. W 1802 do wsi przyjechał z Lombardii Mikołaj Chopin, który 4 lata później wziął ślub z Teklą Krzyżanowską, spokrewnioną z właścicielami Żelazowej Woli. Małżeństwo zamieszkiwało lewą, zbudowaną w 1800 wg planów Lecha Niemojowskiego i Mieczysława Kuźmy oficynę przy dworze. W niej 1810 urodził się Fryderyk Chopin. Ucieczka hr. Skarbka przed wierzycielami za granicę zmusiła Chopinów do przeniesienia się do Warszawy. Podczas wojen napoleońskich, w 1812 roku dwór spłonął. Zachowały się jedynie dwie oficyny. W 1834 Michał Skarbek popełnił samobójstwo, zaś wioskę przejęli Szuberci. W 1840 dziedzicem Żelazowej Woli był baron Eugehard. W 1859 majątek kupił Adam Towiański, 1879 - Aleksander Pawłowski. W 1918 wieś rozparcelowano między okolicznych chłopów. W okresie dwudziestolecia międzywojennego dworek wykupiło Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, 1928 - Komitet Chopinowski. W 1931 rozpoczeto zbieranie funduszy na remont dworku, do Żelazowej Woli zaczęli przyjeżdżać muzycy i wielbiciele muzyki Chopina. II WŚ to okres dewastacji dworku. Po jej zakończeniu ponowiono prace konserwatorskie. Od 1953 opiekę na dworkiem i parkiem sprawuje Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.

Dworek, a właściwie jego pozostałości: lewa oficyna, to budynek parterowy, murowany, otynkowany, zbudowany na planie prostokąta. Ganek od frontu posiada dwie pogrubione kolumny o trójkątnym zwieńczeniu. Dach naczółkowy, pokryty drewnianym gontem. Elewację charakteryzuje profilowane gzymsy nad oknami w ścianach szczytowymi. Układ wnętrz dwutraktowy. Dworek otacza park urządzony w latach 1932-1939 wg projektu Franciszka Krzywdy Polkowskiego w miejscu dawnego. Pierwsza część to park w stylu francuskim, drug, za rzeką Utratą - w stylu angielskim. Na terenie parku znajdują się dwa pomniki Fryderyka Chopina: z 1894 projektu F. Żochowskiego i z 1968 projektu J. Gosławskiego. Obecnie w dworku znajduje się muzeum Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, Oddział Muzeum Chopina Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. W środku zgromadzono pamiątki związane z osobą Fryderyka Chopina i jego rodziną: potrety, obrazy, faksymile nut, piec kaflowy, naczynia, fortepiany, klawikord z pionowym pudłem rezonansowym (żyrafa). W sezonie letnim w dworku odbywają się niedzielne koncerty chopinowskie.

(ostatnia aktualizacja: 28 października 2005r.)