fryderyk chopin
Klasztor Kartuzów w Valldemossie
Hiszpania, Valldemossa

28 grudnia 1838 roku Fryderyk Chopin, George Sand i jej dwójka dzieci (Solange i Maurycy) przyjechali do Valldemossy, nająwszy wcześniej celę w opuszczonym Real Cartuja de Valldemossa (Królewskim Klasztorze Kartuzów). Chopin i Sand zamierzali kontynuować swój romans z dala od plotek Paryża. Liczyli też, że klimat Majorki korzystnie wpłynie na stan zdrowia Chopina. Nic jednak nie ułożyło się zgodnie z planem. Zima tego roku była mokra i wietrzna, tubylcy okazywali parze wyraźną niechęć, pianino Pleyel Chopina nie dotarło na czas, a związek George Sand i Chopina coraz bardziej podupadał. Sand całą swą zółć przelała na karty książki pt. "Zima na Majorce", w której tubylców określa mianem "barbarzyńców i małp", a którą to tubylcy do dziś dnia z radością sprzedają turystom.

Choć nie ma żadnych dokumentów stwierdzających z całą pewnością, które cele zajmowali Chopin i Sand, przyjmuje się, że były to cele numer 2 i 4. Spośród osobistych rzeczy i mebli sławnej pary w Valldemossie nie pozostało niemal nic. Po wyjeździe Fryderyka Chopina i George Sand 11 lutego 1839 roku mieszkańcy Valldemossy, obawiając się zarażenia gruźlicą, spalili lub zniszczyli prawie wszystko, co zostało po Sand i Chopinie.

Dziś w celach dawniej zajmowanych przez Sand i Chopina można obejrzeć maskę pośmiertną Chopina i odcisk jego dłoni, fortepian, na którym stworzył większość utworów tamtego okresu (między innymi preludium "deszczowe"). Ponadto w celi numer 4 zobaczyć można fortepian Pleyel, sprowadzony z Paryża na Majorkę. Fortepian ten dojechał na miejsce dopiero 20 stycznia 1839 roku, czyli na niespełna dwadzieścia dni przed wyjazdem Chopina z wyspy.

W Klasztorze odbywa się coroczny Festiwal Chopinowski.

Adres:
Claustro de la Cartuja, no 2 - 3
07170 - Valldemossa, Mallorca
España

Strona WWW: www.festivalchopin.com

Email: info@festivalchopin.com

Bilety:
Przedsprzedaż biletów trwa od 8 lipca 2003 (od 10.00 do 13.00).
Valldemossa: Cela numer 3 w Klasztorze Kartuzów (la Cartuja)
Palma: Musicasa, plaza del Fortí, 1.
Rezerwacje: Tel. i fax: 971 612 351
Sprzedaż w dniu koncertów: kasa biletowa otwarta przy Plaza de la Cartuja o godz. 19.00.